#1 2008-02-18 19:48:50

Maczuga

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 97

Wspaniała śmierć

Umierający mózg wytwarza tajemnicze doznania

Przebywanie poza własnym ciałem, światło w tunelu i spotkania z dawno zmarłymi krewnymi - to wizje znane z relacji ludzi, którzy przeżyli śmierć kliniczną
Umierający mózg wytwarza tajemnicze doznania
Tego rodzaju doznania metafizyczne nie są oszustwem ani wymysłem osób przesadnie religijnych lub niezrównoważonych - dowodzą najnowsze badania. Trzyletni chłopiec, u którego doszło do zatrzymania akcji serca, twierdzi, że znalazł się poza własnym ciałem i patrzył na nie z góry. Gdy rodzice zapytali go, jak to było możliwe, oznajmił, że w kierunku światła w tunelu unosił go balon.
Niektóre osoby już nie oddychają, ich serce przestało pracować, ale nadal przez jakiś czas zachowują zdolność logicznego myślenia i zapamiętywania - twierdzi prof. Sam Parnia z Southampton General Hospital w Anglii. Spośród 63 osób, które badał brytyjski uczony, 7 chorych potrafiło sobie przypomnieć, co się działo w ich umyśle, gdy byli nieprzytomni.


Wszyscy mieli te same przeżycia, jakie przed ponad 25 laty Raymond Moody opisał w bestsellerze "życie po życiu": widzieli przed sobą jasne światło, wkraczali w inną rzeczywistość i spotykali zmarłych znajomych.

Naukowcy podali, że to dzieje się poprzez pobudzenie pewnych okolic mózgu, ale na tym skończyli. Już nie jest tak paranormalne jak kiedyś, ale jeszcze przy swojej randze, z uwagi na brak dokładnego wyjaśnienia, zostaje.

I niestety, długo nie będziemy mieli żadnych dowodów, bo niezwykle trudno jest zbadać zjawisko śmierci klinicznej. Większość wiedzy na ten temat, opiera się na relacjach ludzi, który ten stan przeżyli. Żeby przeprowadzać doświadczenia, trzeba mieć ochotników, a chyba trudno znaleźć chętnych. Poza tam jakby nie spojrzeć, wprowadzanie ludzi w stan śmierci klinicznej tylko po to, by zbadać zjawisko jest nieetyczne (Choć co prawda kilku studentów medycyny było innego zdania i robili na sobie doświadczenia ale to już inna historia wink1.gif ). Nie znaczy to oczywiście, że naukowcy nie interesują się tym zjawiskiem. Jest sporo lekarzy. którzy prowadzą badania nad śmiercią kliniczną. Przykładowo, cytat z artykułu zamieszczonego w tygodniku "Wprost" z 2002 roku.

Dotychczasowe wyjaśnienia przeżyć z pogranicza życia i śmierci nie są wystarczające" - uważa prof. Pim van Lommel z Hospital Rijnstate w Arnehm. W przeprowadzonych przez niego badaniach nie potwierdziło się, że przedśmiertne wizje są skutkiem akcji reanimacyjnej, polegającej na podaniu leków lub tlenu podtrzymującego funkcjonowanie mózgu. Profesor van Lommel przebadał 344 osoby, które przeżyły śmierć kliniczną podczas zawału serca. Prawie 20 proc. z nich (62 chorych, średnio w wieku 62 lat) relacjonowało, jak opuszczali ciało i wędrowali w zaświatach. Zarówno kilka dni po odzyskaniu przytomności, jak i kilka lat później tak samo szczegółowo opisywali swe przeżycia. Twierdzili, że zasadniczo zmieniło się ich życie emocjonalne: stali się przede wszystkim bardziej uczynni i wrażliwi na problemy innych ludzi. Przestali się bać śmierci, pogodzili się z losem i zaczęli wierzyć w życie pozagrobowe.

Nie pisało niestety, na jakiej podstawie ten profesor odrzucił powyższe teorie, a szkoda. sad.gif
Żeby było jeszcze ciekawiej, podobno o doświadczeniu podróży w innym wymiarze i powrocie z zaświatów mówią też osoby, które przeżyły ekstremalny stres: uwięzieni pod ziemią górnicy, sterroryzowani przez porywaczy zakładnicy lub ofiary wypadków sparaliżowane strachem przed śmiertelnym niebezpieczeństwem. To kolejna zagadka, zwłaszcza że z tego co tutaj czytałam, nadmiar emocji przeszkadza w osiągnięciu stanu OOBE.

Cytując: Michael Sabom, kardiolog z Atlanty, przytacza przykład chorego, który w stanie śmierci klinicznej, unosząc się nad swym ciałem, zauważył, że na dachu pobliskiego domu leży czerwony pantofel.
Opowiedział o tym, odzyskawszy przytomność. But ponoć znaleziono we wskazanym miejscu.
Co to może oznaczać?
Według mnie 2 rzeczy. Albo Ci ludzie naprawdę oddzielali się od swojego ciała fizycznego, albo nasz mózg potrafi więcej niż nam się wydaje.

Wszelkie wątpliwości mogą rozstrzygnąć tylko poważne badania naukowe, które wkrótce mają być przeprowadzone w 25 brytyjskich szpitalach.
Nadzwyczajne przeżycia, jakie zdarzają się w sytuacjach granicznych między życiem i śmiercią, odsłaniają przed człowiekiem świat, do jakiego nigdy by nie dotarł drogą logicznego rozumowania" - stwierdził Karl Jaspers, niemiecki filozof i psychiatra, który sam przeżył śmierć kliniczną.

Nie traćmy więc nadziei, badania trwają!

Nie wiem dlaczego ale bardzo interesuję mnie takie tematy.
Jestem ciekawa czy jest coś po drugiej stronie.?
Co czuje człowiek którego serce już nie bije?

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ścianki targowe proste-zaproszenia-slubne.eu ointernecie.pl pracostrefa.pl