#1 2008-02-20 20:48:53

Jolita1

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 226

Siła umysłu

Wiek kalendarzowy wcale nie musi się pokrywać z biologicznym. Społeczeństwo wpływając na świadomość, uczy starości nasze organizmy. Tworzymy sami nawyki myśleniowe, zwyczaje, przekonania, wzorce, które przekazujemy z pokolenia na pokolenie, a sposób w jaki się starzejemy, zależy od tego, jak żyjemy i kim jesteśmy. Każdy człowiek tworzy własny świat, niezależny od świata drugiej osoby. Dlatego wszystko co nas dotyczy, wpływa na proces starzenia się. Powoduje również, że każdy z nas ulega mu inaczej. Wierząc, że jest to najgorszy okres w życiu człowieka, sami go w takiej postaci kreujemy. A im głębiej wierzymy tym bardziej w niego popadamy. Najczęściej przyspieszamy starzenie się, bo nie jesteśmy w stanie zmienić własnych gromadzonych przez lata przekonań. Ich podstawowym składnikiem jest myśl. Skoro jestem przekonana, że jestem stara to się starzeję. Stosując tę samą metodę, możemy cały proces odwrócić. Ale o tym decyduje moje poczucie pewności: przekonanie oparte jest bowiem na pewności, że myśl jest prawdziwa. Myśl zaś jest prawdziwa, jeżeli opiera się na doświadczeniu. Przekonania stają się poleceniami dla naszego umysłu i bez względu na to co jest ich podstawą, są odbierane jako rzeczywistość. Fizyk i matematyk Izaac Newton twierdził, że główną siłę doprowadzającą do zmian na tym świecie jest "misterium kontroli ducha nad materią". Dysponujemy więc siłą, która dawno przestała być traktowana w kategoriach metafizyki. To siła naszego umysłu. Impulsy myślowe tworzą nowe informacje biologiczne. Na podobnej zasadzie działa placebo. Pacjent dostaje substancję obojętną dla organizymu, myśląc, że to lekarstwo. Skutek jest taki, że jego organizm powraca do zdrowia. To reakcja organizmu na stan umysłu, na świadomość, że właśnie dostał znakomity specyfik, który mu pomaga Jest to najlepszy dowód na związek między psychiką, a ciałem. Skoro więc potrafimy zmusić ciało do leczenia się, dlaczego nie mielibyśmy mu nakazać, by się nie starzało? Wystarczy przecież zmienić myślenie, przekonania i pamiętać, że "życie jest takie, jakim czynią je nasze myśli" - jak głosił Marek Aureliusz - władca starożytnego Rzymu i filozof. Warto też przyswoić sobie stwierdzenie wybitnych współczesnych psychologów, że człowiek może osiągnąć wszystko, cokolwiek umysł ludzki jest w stanie wymyślić i w co uwierzyć.

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.najciekawsze.pun.pl ciechocinek hotele https://automax.waw.pl autokary warszawa