#1 2008-02-21 16:43:17

Jolita1

Administrator

Zarejestrowany: 2008-02-18
Posty: 226

Marzenie dla zdrowia

Francuscy psychoanalitycy pracujący z chorymi somatycznie uważają, że terapeuta powinien nie tylko poznać sytuację życiową pacjenta, czyli jego relacje z ludźmi i przeżywane konflikty, ale również nauczyć go marzyć i fantazjować.

Co wspólnego mają ze sobą zdrowie i wyobraźnia? Zdaniem francuskiej szkoły psychoanalizy marzenia, sny i fantazje chronią nasze zdrowie. Pomagają poradzić sobie z trudnymi sytuacjami i zmniejszają ryzyko somatyzacji, czyli odreagowania wydarzeń poprzez ciało.

Współpracując z lekarzami przy leczeniu chorób psychosomatycznych, francuscy psychoanalitycy zauważyli, że podatność pacjentów na nie jest związana z historią ich życia i tym, jak reagowali na różne zdarzenia. Stwierdzili, że w każdym człowieku może rozwinąć się sposób funkcjonowania ułatwiający rozwój schorzenia. Ich zdaniem powinno się więc mówić nie o chorobach psychosomatycznych, ale raczej o osobach podatnych na zachorowanie w wyniku traumatycznych przeżyć.

Sylvie Cady, dyrektor Międzynarodowego Centrum Psychosomatyki w Paryżu, uważa, że pierwszym zadaniem terapeuty (również pracującego z chorymi somatycznie) jest poznanie sytuacji życiowej pacjenta – jego relacji z ludźmi i przeżywanych konfliktów. Kolejne zadanie to nauczenie go wykorzystywania fantazji. Cady do terapii psychoanalitycznej włącza relaksację pomagającą uruchomić wyobraźnię. Dzięki niej przenosi chorobę z płaszczyzny realnej na płaszczyznę fantazyjną, co ułatwia pracę z pacjentem. Metodę tę stosuje w terapii osób z organicznymi uszkodzeniami mózgu, na przykład z chorymi na Alzheimera.

Mahmoud Sami-Ali, analityk, twierdzi, że poprzez sny, poczucie humoru i fantazje oswajamy trudne sytuacje, dzięki czemu łatwiej jest nam włączyć je do świadomości. Pozwala nam to, na płaszczyźnie psychicznej, pogodzić to, czego pozornie pogodzić się nie da, pomaga odpowiedzieć na pytanie, dlaczego coś mi się przydarzyło, dlaczego wciąż mi się przydarza. Sny i fantazje stają się pierwszym krokiem do wyjścia z impasu.

Pierre Marty uważa, że zintegrowanie traumatycznych wydarzeń chroni ciało przed ewentualną dezorganizacją somatyczną. Gdy człowiek nie ma możliwości przepracowania traumy, może zacząć funkcjonować w sposób odpowiadający stanowi depresyjnemu (ale nierównoznaczny z psychiatryczną diagnozą depresji). Komuś takiemu towarzyszy poczucie braku, straty i smutku, jednak nie zauważa u siebie tych emocji ani nie postrzega ich jako źródła problemów i cierpień. Nie skarży się na nic poza odczuwanym czasami zmęczeniem. To najczęściej osoby z najbliższego otoczenia, zaniepokojone mechanicznym, pozbawionym dynamiki funkcjonowaniem, wysyłają chorego do lekarza. Marty nazwał ten stan depresją podstawową. Towarzyszy jej myślenie operacyjne – zdominowane przez konkret i problemy dnia codziennego, z małym wpływem wyobraźni, kreowania marzeń i fantazji. Wspomnienia i emocje związane z przeszłością są w nim prawie nieobecne, a i przyszłość wydaje się zanikać na skutek mocnego związania z teraźniejszością.

Osoby z depresją podstawową, u których rozpoznano chorobę somatyczną, nawet ciężką i groźną, na przykład nowotwór, nie potrafią skoncentrować się na swoim chorującym ciele. Rosine Debray w książce „Psychopathologie de l’expérience du corps” opisuje przypadek 57-letniej Pierette, która miała raka piersi i poważne, przewlekłe dolegliwości kardiologiczne. Podczas konsultacji kobieta nie wspomniała terapeucie o żadnej z tych chorób, skarżyła się jedynie na zmęczenie i problemy ze snem. Choroba wydaje się być poza pacjentem, nie jest włączona w jego „ja”. On zaprzecza jej i robi wszystko, by nic o niej nie wiedzieć. Nie potrafi się sobą zająć, nie potrafi być sam dla siebie „wystarczająco dobrą matką” (określenia Donalda W. Winnicotta, znanego brytyjskiego pediatry i psychoanalityka). Dlatego zadaniem terapii jest uruchomić w pacjencie zdolność do miłości i troski wobec własnego ciała oraz takie myślenie: „Jestem chory i muszę się sobą zaopiekować”.

Powyższy tekst jest częścią szerszego artykułu, opublikowanego w „Charakterach”,

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.najciekawsze.pun.pl spa Ciechocinek pakiety my night wodomierze wrocław